Z nieoficjalnych informacji wynika, że Intel planuje porzucić nazwę Atom. Przyczyną tego stanu rzeczy ma być zła reputacja marki, kojarzona z urządzeniami z dolnej półki, takimi jak komputery typu netbook oraz plany wprowadzenia do sprzedaży, cechujących się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, niskobudżetowych procesorów rodziny Pentium i Celeron opartych o architekturę Haswell.
Według wcześniejszych przypuszczeń zmiana nazewnictwa miała nastąpić już na przełomie 2011 i 2012 roku wraz z wprowadzeniem do produkcji układów opartych o architekturę Cedar Trail.

Atom to, funkcjonująca na rynku od 2008 roku, nazwa handlowa ultraniskonapięciowych mikroprocesorów spotykanych głównie w urządzeniach klasy netbook (sprzedaż, których od 2013 roku ograniczona została do krajów rozwijających się), nettop, rozwiązaniach zintegrowanych oraz w nielicznych komputerach typu tablet i telefonach typu smartphone.
Jaką nazwą miałyby zostać zastąpione Atomy? Sugeruje się, że będą to Celeron oraz Pentium. Obecnie Intel używa tych nazw w słabszych układach opartych na tej samej architekturze, co procesory Core iX. Gigant rynku procesorów już wcześniej w tym roku przekazał, że zamierza użyć tych nazw w układach z serii Bay Trail, których spodziewamy się właśnie jesienią. Intel nie powiedział jednak nigdy, iż przy okazji zamierza zrezygnować z nazwy Atom.
Zródło: digitimes.com, komputersiwat.pl